Historiku i zhvillimit tė Sigurimeve nė Shqipėri

Etapat:

 • Periudha para Luftes II Botėrore

  • Viti 1944. Kanė qenė shoqėritė angleze, franceze dhe ato italiane, qė ndihmuan nė krijimin e njė tradite tė mirė pėr domosdoshmėrinė e sigurimeve nė Shqipėri me ushtrimin e aktivitetit tė tyre sigurues, tė pėrqendruar nė qytetet kryesore tė vendit, dhe kryesisht, nė industri, ndėrtesa, sigurimin e aksidenteve, tė jetės dhe fatkeqėsive natyrore.
 • Periudha pas Luftes II Botėrore deri mė 1991

  • Viti 1948. Filloi sigurimi i detyrueshėm i banesave shtetėrore tė dhėna me qera dhe i pasagjerėve, sigurimi vullnetar i pasurisė, ndėrtesave dhe pasurive tė paluajtėshme
  • Viti 1949. Rifilloi sigurimi vullnetar i pėrzier dhe i thjeshtė i jetės.
  • Viti 1950. Rifilloi sigurimi vullnetar i kulturave bujqėsore dhe i blegtorisė.
  • Viti 1954. Filloi sigurimi vullnetar i jetės nga fatkeqėsitė.
  • Viti 1955. Filloi sigurimi vullnetar i sendeve shtėpiake.
  • Viti 1957. Filloi sigurimi vullnetar i pasurisė sė ish-kooperativave bujqėsore, organizatave e shtetasve dhe i gjėsė sė gjallė.
  • Viti 1961. Filloi sigurimi i detyrueshėm i mallrave tė importit, tė anijeve dhe transhiqipit (ish ndėrmarrja e transportit ndėrkombėtar).
  • Viti 1965. Filloi sigurimi vullnetar i ndėrtesave nga zjarri.
  • Viti 1990. Filloi sigurimi i detyrueshėm i mjeteve tė transportit, tė ndėrmarrjeve dhe institucioneve.
 • Periudha pas muajit korrik tė vitit 1991

  • Viti 1991. Krijohet kompania e parė e sigurimeve nė Shqipėri “INSIG” SH.A. Instituti i Sigurimeve INSIG ėshtė krijuar nė 31 Korrik 1991 me miratimin e ligjit nga Parlamenti Shqiptar pėr krijimin e Institutit te Sigurimeve, duke e ndarė atė nga Instituti i Arkave tė Kursimit dhe Sigurimeve.
   Filloi sigurimi i detyrueshėm i kulturave bujqėsore
  • Viti 1992.
   • Rifilloi sigurimi nga zjarri i pasurisė;
   • U rivendos sigurimi vullnetar i aksidenteve personale;
   • U rivendos sigurimi i udhėtarėve;
   • Filloi sigurimi i detyrueshėm i mjeteve motorike;
   • U krijua Byroja Shqiptare e Kartonit Jeshil;
  • Viti 1994. Filloi sigurimi nga vjedhjet, sigurimi i shėndetit, sigurimi i parave nė udhėtim, sigurimi i ndėrtimeve CAR (mbulim nga tė gjitha rreziqet) , sigurimi i makinerive
  • Viti 1995. Filloi sigurimi i fitimit tė munguar gjatė avarive tė makinerive, sigurimi i bankave
  • Viti 1996. Filloi sigurimi i pėrgjegjėsisė sė produktit dhe publike, sigurimi TPL (Pėrgjegjėsi ndaj Palėve tė Treta) pėr hotelet dhe restorantet, sigurimi nė formėn e garancisė sė ekzekutimit, sigurimi i pensioneve
  • Viti 1999. Krijohet kompania e parė private e sigurimeve nė Shqipėri "SIGMA" SH.A. , e ndjekur pak muaj mė vonė nga krijimi i kompanisė sė sigurimeve "SIGAL" SH.A. , aktualisht kompania mė e madhe nė tregun e sigurimeve nė vend. Themelimi i Shoqėrisė sė Sigurimeve "Sigma" SH.A. shėnoi edhe fillimin e proēesit tė liberalizimit tė tregut tė sigurimeve nė Shqipėri, treg i cili ka evoluar dhe ėshtė plotėsuar pėrgjatė viteve si nė gamėn e produkteve qė ofron ashtu edhe nė mėnyrėn e funksionimit tė tij duke dhėnė gjithashtu kontributin e saj si njė ndėr bizneset mė tė fuqishme.
  • Viti 1999 - e nė vazhdim. Zgjerohet konkurrenca nė treg, por jo vetėm edhe rritja e tij, nėpėrmjet krijimit tė kompanive tė tjera private nė fushėn e sigurimeve si mė poshtė:
   • "ATLANTIK" SH.A.
   • "INTERSIG" SH.A.
   • "ALBSIG" SH.A.
   • "INTERALBANIAN" SH.A.
   • "EUROSIG" SH.A.

Historik